خبر   
رهنمودها   
بیانیه ها   
همایش ها   
برنامه ها   
مطالب مفید   
مهم   
سایت ها مراجع اعظام و مراکز شیعی   

شهادت شیخ نمر خشم و انزجار مسلمانان علیه آل سعود را برانگیخت
شهادت شیخ نمر خشم و انزجار مسلمانان علیه آل سعود را برانگیخت


انتشار خبر شهادت شیخ نمر روحانی برجسته شیعه عربستان توسط دولت این کشور بازتاب فوری در رسانه‌های جهان داشت.

خبرگزاری رویترز، فرانسه، شبکه خبری روسی راشاتودی، رسانه‌های تصویری یورونیوز در بازتاب خبر فوری شهادت شیخ نمر از وی به عنوان "روحانی برجسته شیعه " یاد کردند.

رسانه‌های غربی فوق به نقل از وزارت کشور عربستان گزارش دادند: عربستان روز گذشته 47 نفر متهم به تروریسم، که یک روحانی برجسته شیعه را نیز شامل می‌شد، اعدام کردند.

شبکه تلویزیونی یورونیوز نیز برای لحظاتی کوتاه و به دنبال انتشار خبر شهادت شیخ نمر توسط عربستان سعودی، در اقدامی نادر این خبر را با زیرنویس فوری "فارسی" برای مخاطبان خود پخش کرد.

شبکه تلویزیونی فرانس 24 اما در زیرنویس خبر فوری خود درباره شهادت شیخ النمر گزارش وزارت کشور عربستان را در این زمینه بازتاب داد.

خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت کشور عربستان از اعدام شیخ باقر نمر النمر رهبر شیعیان این کشور خبر داد. رویترز به نقل از وزارت کشور عربستان اعلام کرد که این روحانی شیعه را به اتهام تروریسم اعدام کرده است. این وزارتخانه همچنین از اعدام 46 نفر دیگر نیز به همین اتهام خبر داد.

شیخ نمر یکی از برجسته‌ترین زندانیان سیاسی عربستان است که در تاریخ 23 مهر 1393 به اتهام انتقاد از حکومت عربستان به اعدام محکوم شد. براساس بیانیه وزارت کشور عربستان، این افراد صبح دیروز در 12 منطقه ریاض، مکه، مدینه، الشرقیه، القصیم، حائل، الحدود الشمالیه، عسیر، الجوف، نجران، الباحه و تبوک اعدام شده‌اند.

دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی عربستان چندی پیش حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر را تائید کردند که این مساله مورد اعتراض علما، اندیشمندان، سازمان‌های اسلامی و بین‌المللی در سراسر جهان قرار گرفته بود.

اعدام "شیخ باقر النمر" همچنین بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جنوب شرق آسیا داشت.

روزنامه "استار" مالزی با اشاره به شهادت شیخ نمر و برخی واکنش‌ها نسبت به شهادت این شخصیت نوشت که برخی‌ها پیامد این اعدام را سقوط خاندان حاکم سعودی دانستند.

روزنامه "نیو استریت تایمز" نیز از این روحانی 56 ساله به عنوان یک نیروی محرک برای شکست پادشاهی عربستان یاد کرد و با اشاره به اعدام 47 نفر در یک روز در عربستان که برخی به دلیل شرکت در عملیات تروریستی بود، نوشت: اما نمر به دلایل کاملا متفاوت در سال 2012 (91ش) دستگیر شد.

شبکه "آسترو" نیز خبر شهادت شیخ نمر را به عنوان خبر یک خود انتخاب کرد و به بازتاب واکنش وزارت امور خارجه ایران در این زمینه پرداخت و نوشت: عربستان سعودی "تاوان سختی" برای اجرای حکم اعدام این روحانی برجسته خواهد پرداخت.

روزنامه "جاکارتا پست" نیز نوشت: عربستان 47 نفر از جمله یک روحانی شیعه که از چهره‌های اصلی بهار اسلامی در سال2011 (90ش) بود را اعدام کرد.

این روزنامه پیش‌بینی کرد که شهادت شیخ نمر ممکن است باعث ناآرامی‌های جدیدی در میان شیعیان عربستان سعودی شود.

تارنمای روزنامه "جاکارتا گلوب" نیز با انعکاس شهادت شیخ نمر، نوشت: نمر که با خشونت مخالف بود با انتقاد از خاندان حاکم آل سعود خواستار برگزاری انتخابات شده بود.

اظهارات مقامات سعودی

وزارت کشور و دستگاه قضایی عربستان در پی اعدام شیخ نمر و 46 تن دیگر در این کشور کنفرانس مطبوعاتی مشترکی برگزار کردند و به بیان جزئیات اجرای این احکام پرداختند.

به گزارش شبکه العربیه، «منصور ترکی» سخنگوی وزارت کشور عربستان در ابتدای این کنفرانس مطبوعاتی گفت که "ما تنها احکامی را که از سوی دستگاه قضایی تایید نهایی شده بودند اجرا کردیم و احکام دیگری همچنان در دست بررسی است که تایید نشده‌اند."

وی گفت: احکام با حضور مسئولان قضایی، مدعی‌العموم و نمایندگان پزشکی قانونی در داخل زندان‌ها در تمامی مناطق عربستان به غیر از منطقه جازان انجام شد.

منصور ترکی گفت: از 47 اعدامی که صورت گرفت 4مورد با گلوله انجام شد و بقیه موارد براساس صلاحدید مسئول قضایی با شمشیر اجرا شدند و تمامی افراد جدا از بقیه اعدامی‌ها و به صورت انفرادی اعدام شدند.

در همین حال هم سخنگوی وزارت کشور عربستان و هم سخنگوی دستگاه قضایی عربستان از پرداختن به جزئیات اتهام‌های مطرح شده علیه محکومان به اعدام خودداری کردند و تنها به بیان مسائل کلی درباره تروریسم و ادعاهای مسئولان سعودی در این باره پرداختند.

گفته می‌شود 4 تن از این اعدامی‌ها از جمله شیخ باقر النمر شیعه بوده و بقیه به جرائم دیگر اعدام شده‌اند.

آل سعود علاوه بر شیخ نمر سه مسلمان دیگر به نام‌های علی سعید الربح، محمدعلی عبدالکریم الصویلم و محمد فیصل محمد الشیوخ را به شهادت رسانده است.

از سوی دیگر هیات علمای ارشد عربستان با صدور بیانیه‌ای از اقدام رژیم آل سعود در اعدام رهبر شیعیان این کشور استقبال کرد.

روزنامه «الریاض»، گزارش داد که بر اساس این بیانیه هیات علمای ارشد عربستان این حکم را مصداق اجرای عدالت، شرع الهی و مقابله با فتنه‌گری هرج و مرج و دشمنی توصیف کرده است.

واکنش مسلمانان

جنبش مردمی انصارالله یمن به جنایت آل سعود در به شهادت رساندن روحانی برجسته شیعی عربستانی واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد.

شیخ احمد قبلان مفتی جعفری لبنان نیز تاکید کرد اعدام شیخ النمر، یک فاجعه دینی خطای بزرگی است که بدون پیامد نخواهد بود.

شیخ قبلان تاکید کرد همانطور که خداوند فرموده است، کشتن یک انسان بیگناه یعنی تمام انسان‌ها، قتل آیت‌الله شهید نمر به معنای قتل و کشتار همه مردم است، قتل وی به معنای دعوت به فتنه و شعله‌ور کردن آتش تفرقه و سرکوب وجدان انسانی است و کسی که این تصمیم را گرفته، در حقیقت دین، عقل و بیداری و وحدت را هدف قرار داده است.

همچنین حزب‌الله لبنان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد اعدام شیخ نمر، عاملی برای تسریع روند فروپاشی آل‌سعود است.

دبیرکل سازمان بدر و یکی از فرماندهان ارشد نیروهای داوطلب مردمی عراق نیز اقدام آل‌سعود در اعدام شیه نمر باقر النمر را محکوم کرد.

دیوان اوقاف شیعه درعراق نیزخواستار قطع روابط با عربستان شد. «سامی المسعودی» رئیس این دیوان به سایت خبری «الاتجاه» ارگان خبری کتائب حزب‌الله از گروه‌های مقاومت اسلامی در عراق گفت که از همه کشورهای اسلامی از جمله عراق می‌خواهد روابط سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک خود را به طور کامل با ریاض قطع کنند و تنها به صدور بیانیه‌های محکومیت، اکتفا نکنند.

وی با تاکید بر اینکه عربستان منبع اصلی تروریسم جهانی است،گفت که اعدام شهید آیت‌الله شیخ النمر به دست رژیم مستبد، جنایتکار و خونخواری که با اندیشه‌های فرقه‌ای و نژاد پرستانه بر ملت خود حکومت می‌کند، تعجب برانگیز نیست.

وی ادامه داد: رژیم عربستان، تغذیه‌کننده اصلی اندیشه تکفیری وهابیت است و اکنون این اندیشه تکفیری، تمامی کشورهای دنیا را در معرض تهدید قرار داده است.

همان حمودی معاون رئیس پارلمان عراق نیز در بیانیه‌ای با محکوم کردن اعدام شیخ نمر گفت: این کار عربستان تنها در راستای خدمت به تروریسم داعش است.

تظاهرات در اعتراض به اعدام شیخ نمر

مسلمانان قسمت تحت کنترل هند در کشمیر علیه اعدام روحانی برجسته شیعه تظاهرات کردند.

به گزارش خبرگزاری‌ها دیروز صدها تن از شیعیان کشمیر در بخش تحت کنترل دولت هند،‌ در اعتراض به اجرای حکم اعدام آیت‌الله باقر النمر تظاهرات کردند. شرکت‌کنندگان در این تظاهرات که تصاویری از شیخ نمر به دست داشتند، علیه رژیم آل سعود شعار دادند.

اعلام خبر اجرای حکم آیت‌الله نمر با واکنش‌های زیادی در میان مسلمانان جهان روبرو شده است. در پی این اقدام ریاض، مردم در چندین کشور دست به تظاهرات زده‌اند.

همچنین مسلمانان برخی از کشورها در لندن با تجمع در مقابل سفارت سعودی، علیه اقدام جنایتکارانه و خلاف موازین انسانی آل سعود تظاهرات کردند.

همچنین به گفته شاهدان عینی در پی اعدام شیخ نمر باقر النمر از سوی مقام‌های عربستان، مردم بحرین در اعتراض به این اقدام به خیابان‌ها آمدند و پلیس بحرین برای مقابله با آن‌ها گاز اشک آور شلیک کردند.

شورای وحدت اسلامی پاکستان نیز با محکوم کردن اعدام شیخ نمر این اقدام سعودی‌ها را بی‌احترامی به احساسات میلیون‌ها مسلمان خواند. شفقت شیرازی، نایب رئیس شورای وحدت اسلامی پاکستان با محکوم کردن اعدام شیخ باقر النمر گفت: سعودی‌ها با این کار برگ دیگری بر پرونده جنایات خود افزودند. وی گفت: عربستان امروزه در لبه پرتگاه سقوط قرار دارد و تظاهرات گسترده‌ای در پاکستان در محکومیت این اقدام شنیع انجام خواهد شد.

تهیه‌کننده ارشد شبکه‌ای بی‌سی نیوز آمریکا در واکنش به اعدام رهبر شیعیان عربستان گفت این اقدام نشان دهنده شکست سیاست سعودی در عراق، سوریه و یمن است.

یکی از برادران شیخ شهید نمر باقر نمر نیز خطاب به آل سعود گفت: اگر شما گمان می‌کنید با اعدام شیخ النمر می‌توانید ما را از ادامه مبارزه و مطالبه حقوق خود باز دارید، سخت در توهم هستید.

محمد النمر که در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توییتر به جنایت آل سعود واکنش نشان داده است، تاکید کرد: با وجود این اقدام وحشیانه، هنگامی که خون پاک بر زمین ریخته شود، این خون پاک درخت آزادی و کرامت را آبیاری خواهد کرد، و روزی طایفه‌گری آل سعود زایل خواهد شد و ما در وضع بهتری خواهیم بود.

حمایت امارات و بحرین از جنایت عربستان

دو خاندان حاکم در بحرین و امارات حمایت خود را از اقدام عربستان در اعدام شیخ النمر و تعدادی از معارضان این کشور اعلام کردند.

در حالی که تمامی کارشناسان اقدام عربستان در اعدام شیخ النمر را اقدامی غیرعقلانی و عامل افزایش تنش و درگیری‌ها در این کشور می‌دانند، دو حکومت امارات و بحرین این اقدام را تلاش ریاض برای مبارزه با تروریسم خواندند.

وزیر خارجه امارات با اعلام حمایت خود از عربستان مدعی شد که اجرای حکم اعدام، عرم ریاض را برای زنده به گور کردن تروریسم نشان می‌دهد.

حکومت بحرین که بیش از 5 سال است، خواسته‌های مسالمت آمیز مردم این کشور را با خشونت پاسخ داده است، نیز اعلام کرد که حمایت کامل خود را از اقدامات عربستان در آنچه که آن را مقابله با تروریسم توصیف کرد، اعلام کرد.

در پی اعدام شیخ نمر، منابع داخلی در عربستان از آماده باش نیروهای امنیتی و پلیس این کشور به ویژه در مناطق شیعه نشین خبر دادند.

بنابر این گزارش نیروهای امنیتی و پلیس در مناطق شرقی عربستان که بیشتر ساکنان آن را شیعیان تشکیل می‌دهند به حالت آماده باش کامل درآمده‌اند تا با هرگونه ناآرامی احتمالی مقابله کنند.  نظر شما:
نام:
پست الکترونيک:
وب سايت / وب لاگ
نظر: