خبر   
رهنمودها   
بیانیه ها   
همایش ها   
برنامه ها   
مطالب مفید   
مهم   
سایت ها مراجع اعظام و مراکز شیعی   

تشریح مذاکرات هسته‌ای و نتایج تفاهم با 1+5 توسط دکتر ظریف
تشریح مذاکرات هسته‌ای و نتایج تفاهم با 1+5 توسط دکتر ظریف
ه گزارش خبرگزاری صداوسیما، دکتر محمدجواد ظریف در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما با بیان اینکه شورای امنیت پس از لغو کلیه قطعنامه‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران نقش ناظر بر اجرای توافق را ایفا می‌کند گفت: این کار از نظر ما بسیار خوب است چرا که باید این نظارت وجود داشته باشد و وظیفه شورای امنیت از موضوعی به موضوعی دیگر تبدیل میشود.
وی گفت: این سازوکاری است که این توافق را مشروعیت می‌بخشد و بر اساس مقررات بین‌المللی باید اجرا شود.
وزیر امور خارجه با اشاره به نامه سناتورهای آمریکا که اگر توافقی صورت گرفت باید به کنگره بیاید و اگر این کار انجام نشود پشیزی ارزش نخواهد داشت ورئیس جمهور بعدی آمریکا می‌تواند با یک امضاء آن را لغو کند گفت: نظارت شورای امنیت بر اجرای توافق خط بطلانی بر این تصمیم 47 سناتور آمریکاست.
دکتر ظریف تاکید کرد: شورای امنیت در سابقه تاریخی خود هیچ گاه از ملت ایران دفاع نکرده است اما این کار در موازین بین‌المللی می‌تواند ثبت سندی استوار و قطعی باشد.
وی گفت: شورای امنیت شش قطعنامه علیه جمهوری اسلامی ایران دارد که قطعنامه 1929 آن یک فاجعه حقوق بین‌المللی است و پس از نهایی شدن توافق همه لغو خواهد شد.
وزیر امور خارجه گفت: آمریکاییها در ژنو به جای لغو از کلمه لیفتینگ یعنی تعلیق استفاده می‌کردند که گاهی اوقات معنای لغو می‌داد و گاهی اوقات معنای تعلیق و چند بار وزیر امور خارجه آمریکا نیز از این کلمه استفاده کرد وما به او گفتیم این کلمه معنای تعلیق هم می‌دهد و باید به بگویید قطعنامه‌ها کاملا لغو خواهد شد.
دکتر ظریف گفت: قطعنامه جدید شورای امنیت و برنامه جامع اقدام مشترک تایید می‌کند که تمام قطعنامه‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران لغو خواهد شد.
وزیر امور خارجه افزود: تعدادی از تحریم‌های شورای امنیت نیز وجود دارد که هیچ کدام اقتصادی و بانکی نیست و به اقلام اشاعه‌ای و تسلیحاتی مربوط می‌شوند که قرار است شورای امنیت در یک نامه ضمیمه‌ای آنها را محدود کند که هنوز در باره متن آن نامه صحبتی نشده است. دکتر ظریف با بیان اینکه آنها می‌خواستند اراک و فردو را تعطیل و غنی سازی نطنز را تعلیق کنند گفت: روزی که توافق تصویب شود طرفها باید اقداماتی را انجام دهند و روز تصویب توافق تا اجرایی شدن ان فاصله‌ای وجود دارد که این فاصله هنوز به توافق طرفین نرسیده چرا که باید ما و آنها اقداماتی را انجام دهیم و نمی‌دانیم این اقدامات چقدر طول می‌کشد.
وی افزود: ایران باید در فردو و اراک و نطنز و همچنین ذخایر خود اقداماتی را انجام دهد که مورد توافق مسئولان نظام باشد.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه امروز با دکتر صالحی جلسه داشتیم و بررسی کردیم این اقدامات جمهوری اسلامی چقدر طول می‌کشد تاکید کرد آمریکا نیز باید اقداماتی را انجام دهد.
دکتر ظریف افزود: خانم ماری هارف حدس خود را گفته است که شش ماه تا لغو قطعنامه‌ها و تحریم‌ها زمان لازم است. این زمان می‌تواند شش هفته یا چهار هفته باشد.
دکتر ظریف گفت: ما فقط درباره لغو تحریم‌ها صحبت می‌کنیم و تضمین ما شورای امنیت است که عملکردها را تایید می‌کند و باید کشورها اقدامات خود را براساس شورای امنیت انجام دهند.
وی گفت: بعد از توافق همه به نیویورک می‌رویم و توافق نهایی را به تصویب می‌رسانیم و از همان لحظه تمام قطعنامه‌ها لغو می‌شود.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه از روز اجرایی شدن توافق آژانس بین‌المللی هسته‌ای اقدامات ما را تایید می‌کند تاکید کرد: آمریکا موظف است تمام تحریم‌های فرامرزی اقتصادی، مالی، نفتی و پولی را بردارد.
وی گفت: مردم امید کسانی که می‌خواستند با فشار وتحریم مملکت و مردم را به زانو دربیاورند و تسلیم کنند نا امید کردند.
ظریف افزود: اگر امروز می‌توانیم در مقابل شش کشور جهانی که به ناحق خود را نماینده جامعه بین‌المللی می‌دانند وادعا می‌کنند مستحضرند به تصمیمات شورای امنیت و اجماعی که از آن حرف می‌زنند با صلابت بایستیم واز حقوق ملت دفاع کنیم تنها به علت این است که مردم امید کسانی که میخواستند با فشار و تحریم مملکت و مردم را به زانو دربیاورند و تسلیم کنند این امید را ناامید کردند.
ظریف گفت: به این دلیل آنها پای میز مذاکره آمدند و ما همواره آماده مذاکره بودیم اما آنها می‌خواستند زورگویی کنند و هنوز نیزهمین تلاش را دارند. حتی وقتی به خواسته‌های خود نمی‌رسند در سخنان خود تلاش می‌کنند نشانه‌هایی از زورگویی را بروز دهند.
ظریف اضافه کرد: اینکه توانستیم در حد بسیار کوچکی اهداف کشور را پیش ببریم بیش از هر چیز مرهون حضور مردم بویژه در انتخابات هستیم و اینکه نشان دادند این مردم را نمی‌شود از نظام، دولت و حکومت جدا کرد. وی افزود: هیچ راهی نیز جز اینکه با این مردم باید با زبان تکریم سخن گفت نه با فشار و تحریم وجود ندارد.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: از همه کسانی که با لطف بیش از حد خود ما را شرمنده کردند سپاسگزارم وامیدوارم در آینده کاری کنیم که ذره‌ای شایسته این همه محبت مردم باشد.
آقای ظریف افزود: حتما از کسانی که از ما انتقاد می‌کنند خرده می‌گیرند و دلواپس کار ما هستند ممنونم چرا که یقین دارم آنها هم در همه روزها و شب‌ها برای ما دعا می‌کنند تا کار موفق و عزت کشور و افتخار مردم حفظ شود و خون شهدا بویژه شهدای هسته‌ای پایمال نشود و ثمره مقاومت مردم از بین نرود. وی افزود: امیدوارم همگی با نقد سازنده و دیدگاه واقع بینانه به جایی برسیم که باعث افزایش قدرت و اقتدار روز افزون و پرافتخار کشور شود.
ظریف درپاسخ به پرسشی درباره طولانی بودن این دوره از مذاکرات در مقایسه با مذاکرات مهم کشورهای جهان گفت: در دهه 90 میلادی نیز که اوج بحران بوسنی بود با 170 تا 180 کشور مذاکره داشتیم که آن هم طولانی بود اما گفته‌اند که این دور از مذاکره طولانی‌ترین مذاکره یک وزیر خارجه آمریکا از سال 1919 تا کنون بود.
وی تصریح کرد: در شبهای آخر مذاکرات خواب هر کدام از همکارانم تقریبا به طور متوسط سه ساعت بود که البته این منتی نیست بلکه انجام وظیفه بود.
ظریف گفت: مذاکرات مفهومی، محتوایی و در لغات وعبارات ادامه می‌یافت و سخت و تکراری بود بویژه اینکه اگر قرار است مواضع استقامت گونه یک کشور مطرح شود شاید اغراق نباشد که باید برخی موضوعات صدها بار تکرار شود.
وی با یادآوری خواسته‌های غرب درباره فن آوری هسته‌ای ایران و تلاش برای توقف آن گفت: زمانی می‌گفتند اراک را باید با بولدوزر خراب کنیم و در فردو را نیز باید گل بگیریم و بیشتر از 200 تا 300 سانتریفیوژ موجود نباشد و از سوی دیگر محدودیت‌های چند دهه‌ای مطرح می‌کردند اما بالاخره فهمیدند که نمی‌توانند برنامه هسته‌ای ایران را تعطیل کنند.
وی افزود: ما قبل از تحریم‌ها نیز در مذاکرات حضور داشتیم و این درست نیست که بگویند تحریم ما را به مذاکره کشاند بویژه اینکه در دولت هشتم سرپرست تیم مذاکره‌کننده بنده بودم و آقای روحانی نیز مسئولیت داشت مذاکرات ادامه یافت و تحریمی در کار نبود.
وزیر امور خارجه گفت: تحریم‌های اعمال شده شورای امنیت علیه ایران به استثناء تحریم‌های علیه صدام سخت‌ترین تحریم‌ها ضد یک کشور بود که در آن آمریکاییها و اروپاییها نیز در آن در اعمال تحریم‌ها به صورت جداگانه اقدام کردند.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بسیار افتخار می‌کنم که مردم کاری کردند تا وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای تاکید کرد که ما نمی‌توانیم مردم ایران را به زانو درآوریم و وادار به تسلیم کنیم.
ظریف افزود: کری در ادامه تاکید کرد باید بنشینیم پای میز مذاکره چانه زنی کنیم تا بتوانیم به راه حلی مورد رضایت دوطرف دست یابیم.
وزیر امور خارجه گفت: این واقعیت را نباید فراموش کنیم که بزرگترین قدرت‌های جهان برای تحریم و فشار به ایران انتخاب شدند، شش کشور قدرتمندی که تنها یکی از آنها مانند آلمان بزرگترین اقتصاد جهان را در دست دارد.
وی افزود: سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه کشورهایی بودند که قبل از ورود پرونده ایران به شورای امنیت آنها در این رابطه حاضر بودند و بعد از ورود پرونده به شورای امنیت اعضاء دائم نیز وارد شدند و اروپاییها دوست دارند بگویند مذاکره با کشورهای 3+3.
دکتر ظریف تاکید کرد: شش کشور بزرگ دنیا همه در تحریم‌ها علیه ایران شرکت کردند حتی کشورهایی مانند چین و روسیه که ما روابط خوبی با آنها داشتیم و داریم.وزیر امور خارجه با بیان اینکه هر شش کشور قطعنامه علیه ایران را در شورای امنیت به ناحق تصویب کردند گفت: هر 5 عضو شورای امنیت رای مثبت به این قطعنامه‌ها دادندو بانی آن بودند برای اینکه مردم ایران را به زانو دربیاورند.وزیر خارجه تاکید کرد: این افتخار بسیار بزرگی است که وزیر خارجه آمریکا گفت ما نمی‌توانیم مردم ایران را به زانو دربیاوریم و وادار به تسلیم کنیم.
دکتر ظریف تاکید کرد: ما بخاطر آرمانهایمان وانقلابمان ایستادیم و آرمان انقلاب ما بیانات امام خمینی علیه کاپیتالاسیون بود وهم اکنون آرمانهای امام خمینی به نتیجه نشست چرا که وزیر امور خارجه آمریکا صراحتا گفت مردم ایران را نمی‌توان به کاپیتولاسیون مجبور کرد.
وی گفت: به نظر من هم اکنون اهداف ما در مذاکرات حاصل شده چه مذاکرات به نتیجه برسد و چه در صورت زیاده خواهی قدرت‌ها در مرحله تدوین قطعنامه بماند.
وی تاکید کرد: آمریکا به این نتیجه رسیده است که نمی‌تواند مردم ایران را وادار به تسلیم کند.
ظریف در پاسخ به اینکه شما در طول این مذاکرات از واژه زیاده خواهی چندبار استفاده کردید و این زیاده خواهی‌ها شامل چه مواردی می‌شد گفت: تقریبا در همه موارد. البته مذاکره است حتما آنها نیز همین را می‌گویند که البته اینطور نیست.
ظریف تصریح کرد: ما بیش از حقومان چیز بیشتری نمی‌خواهیم و بدنبال بمب و یا هژمونی منطقه‌ای نیستیم بلکه به دنبال روابط خوب با همسایگان هستیم.
وی گفت: ما امنیت همسایگان را امنیت خودمان می‌دانیم و رنج می‌بریم از اینکه در منطقه ما تروریسم وافراط همسایگان ما را به خاک و خون می‌کشد ما می‌خواهیم روابط بین همسایگان روابط مبتنی بر دوستی و همکاری وهمفکری باشد.
ظریف افزود: ما منافع مشترک زیادی با همه همسایگانمان داریم واین منطقه برای ما اولویت اساسی است و هیچ چیز فراتر از حقوقمان نمی‌خواهیم و معتقدیم این بحران ساختگی خطر برای منطقه است.
وی گفت: نگرانیم از اینکه چرا دوستان ما از اینکه مشکلمان را حل می‌کنیم نگران شده‌اند ما هیچ گاه مشکلات خودمان را به هزینه همسایگانمان حل نخواهیم کرد.
وزیر امور خارجه افزود: ما هیچگاه امنیت همسایگانمان را با هیچ کس معامله نخواهیم کرد زیرا امنیت انها امنیت ماست و قابل معامله نیست ما اگر در منطقه‌ای ناامن زندگی کنیم برای همه نا امن است و هیچ کس نمی‌تواند در یک دنیای ناامن زندگی کند.
وی گفت: منطقه خلیج فارس و آسیای میانه حوزه‌های امنیت ملی و اصلی سیاست خارجی ما هستند و بر این اساس ما به دنبال هیچ چیز فراتر از حقوقمان نبودیم.
ظریف افزود: اما طرف مقابل از ابتدا یک برنامه‌ای را تدوین کرده بود که البته به علت مذاکره نمی‌خواهیم درباره افراد خاصی صحبت کنم اما برنامه‌ای را رژیم صهیونیستی و تندروهای آمریکایی تولید کرده بودند که از ما یک خطر امنیتی بسازند.
وزیر امور خارجه گفت: برای آنکه بتوانند این خطر را بسازند باید از ایران تهدیدی بوجود می‌آوردند و بر این اساس می‌گفتند ایران بدنبال سلاح هسته‌ای است و پس از آن برای مقابله با این تهدید پیوسته تکرار می‌کردند ما باید چهار مسیر دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را ببندیم در صورتی که باید به آنها گفت ما بدنبال سلاح هسته‌ای نیستیم. وی گفت: این چهار مسیری را که آنها می‌گویند ما خودمان بستیم این مسیرها را فتوای مقام معظم رهبری بسته است که فرمودند پیگیری سلاح کشتار جمعی حرام شرعی است این مسیرها را تاریخ ما بسته است.
ظریف ادامه داد: چندبار در جلسه این مطلب را تکرار کردم که شورای امنیتی که شما از ان صحبت می‌کنید و خود را نماینده آن می‌دانید می‌دانید کیست؟ ودر این جلسه آخر نیز این مطلب را تکرار کردم که شورای امنیتی که شما ادعای نمایندگی آن را می‌کنید شورایی است، که زمانی که بنده کارداری جوان در نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل بودم خواستم به سفیر شما در این سازمان بگویم که عراق از سلاح شیمیایی استفاده می‌کند و او گفت من اجازه ندارم و این شورای امنیت شماست بنابراین خیلی به آن افتخار نکنید.
ظریف افزود: صدام علیه ما سلاح شیمایی استفاده کرد و بازرسی‌هایی صورت گرفت دیدند که عراق استفاده کرد و ما استفاده نکردیم گرچه توانایی‌اش را داشتیم و شورای امنیت حاضر نشد حتی یکبار صدام را محکوم کند تا اینکه در حلبچه صدام از سلاح شیمیایی استفاده کرد و آن وقت سازمان سیای آمریکا از یک برنامه منسجم تبلیغاتی استفاده کرد که بگوید ایران از سلاح شیمیایی استفاده کرد نه عراق.
وی در پاسخ به این سوال که واکنش آنها در برابر شما چه بود گفت: یکی گفت من نمی‌خواهم راجع به آن زمان فکر کنم دیگری گفت ما متاسفیم و نفر بعدی اظهار کرد ما می‌خواهیم اینده‌ای متفاوت برای شما شکل بدهیم اما ما این مطالب را برای انها یاداوری کردیم.
وزیر امور خارجه افزود: انچه که من در مقابل دوربین‌های تلویزیونی گفتم اینها زیاده خواهی می‌کنند بیشتر آن را در حضور خودشان اشاره کردم.
وی افزود: اینطور نبود که ما بیاییم در مذاکره مطلبی را بیان و توافق کنیم بعد بیاییم و خارج از مذاکرات فکت شیت دیگری را مطرح کنیم ما هر آنچه را که بود مطرح کردیم بویژه بامردم خودمان.
وزیر امور خارجه افزود: ما معتقدیم با مردم خودمان باید روراست باشیم اول هم اشاره کردم که مذاکره یعنی بده بستان، مذاکره این نیست که طرف مقابل تسلیم شود ما افتخارمان این است که در برابر شش قدرت جهانی ایستادیم و خودشان گفتند ما نتوانستیم اینها را به تسلیم واداریم اگر خاطرتان باشد سال گذشته اوباما گفت اگر در اختیار من بود نمی‌گذاشتم از برنامه هسته‌ای ایران یک پیچ ومهره باقی بماند اما مجبورم با انها مذاکره کنم و این بزرگترین سند افتخار این مردم است. ظریف گفت: چیزی به نام فکت شیت ایرانی وجود ندارد و وزارت خارجه چیزی را منتشر نکرده است.
وزیرامورخارجه کشورمان در ادامه مصاحبه با برنامه نگاه یک شنبه شب در پاسخ سخن مجری که گفت حدود 34 سوال از شما دارم به مزاح گفت: ظاهرا باید تا صبح صحبت با شما را ادامه دهم.
ظریف ادامه داد: چیزی بنام فکت شیت ایرانی وجود ندارد و چند نفر از دوستان ما یک رشته دستاوردهایی را از این مذاکرات نوشتند.
وی افزود: آمریکاییها هم در اظهاراتشان می‌گویند مذاکره این است و می‌گویند این حرفها را زده‌اند. ظریف گفت: مثلا در همین متنی که خانم موگرینی و من خواندیم باید توضیحاتی بدهم چرا که متاسفانه در صدا وسیما یکی دو نفر حرفهایی زدند که خوب نبود.
ظریف افزود: برای نمونه آقای دکتر نوذر شفیعی که از دوستان و همکاران دانشگاهی من است اظهار نظرهایی داشت و من به وی گفتم که چرا شما گفتید متن موگرینی با متنی که من خواندم فرق می‌کند که شفیعی در جواب من گفت من متن خانم موگرینی را به انگلیسی گوش نکردم و مترجم همزمان داشت ترجمه می‌کرد.
وزیر امور خارجه گفت: متن من و خانم موگرینی حدود دو ساعت قبل از مصاحبه مطبوعاتی به انگلیسی آماده شد و متن مذاکره شده بود و این متن حقوقی نیست بلکه بیانیه مطبوعاتی است.
ظریف افزود: ما از ابتدا گفته بودیم که فقط یک توافق داریم و آن توافقی است که حداکثر در تیرماه یا ممکن است زودتر انجام شود و شاید هم نشود اما ما تلاش مان را می‌کنیم.
وزیر امور خارجه گفت: ما روی راه حل‌ها بحث کردیم اما راه حل‌هایی که بحث شد به شکل یک چرک نویس است و هنوز در آن پرانتز و اختلاف نظر وجود دارد که باید تبدیل شود و گرنه الان چیزی تحت عنوان توافق داشتیم.
ظریف افزود: این بیانیه بین خود ما تدوین و چند دوره هم مذاکره شد و باید شش کشور می‌دیدند و باید چند جمله‌اش عوض می‌شد و این روال را که طی کردیم ما متنی را دست همکارانمان دادیم که ترجمه کنند.
وزیر امور خارجه گفت: من به همکارانم گفتم بالاخره این ترجمه، ترجمه‌ای است که هر دو متن خوانده می‌شود و باید مطمئن شوید که ما عین همان ترجمه را می‌کنیم و همکارانم عین آن را ترجمه کردند.
وی افزود: ما به جلسه وزرا رفتیم و همه، متن انگلیسی را دیده بودند و می‌خواستیم آن را نهایی کنیم اما من دوباره با آقای عراقچی متن را نگاه کردیم تا یک وقت از متن اصلی کم و زیادی نداشته باشد و وقتی مطمئن شدیم نیم ساعت از جلسه وزرا گذشته بود و وزرا در محل کنفرانس مطبوعاتی منتظر ما بودند که بتوانیم یک ترجمه دقیق تهیه کنیم.
ظریف گفت: در صدا وسیما از مترجم همزمان استفاده می‌کند و مترجم هر قدر هم که قوی باشد 50 درصد متن را می‌تواند ترجمه کند و مشکل ترجمه همزمان همین است.
وزیر امور خارجه افزود: برخی به من خرده می‌گیرند که چرا به انگلیسی مذاکره می‌کنم در حالیکه که اگر من به فارسی مذاکره کنم کسی که ترجمه می‌کند حتی 50 درصد مفاهیمی را که می‌خواهم بگویم نمی‌تواند به طرف مقابل منتقل کند.
وی افزود: در ترجمه رسم است که می‌گویند بهترین مترجم همزمان حداکثر 70 درصد مطالب را منتقل می‌کند.
ظریف گفت: متنی که دوستان ما تهیه کردند عین ترجمه است و آقای کری،فابیوس، اشتان مایر و دو نماینده چین و روسیه در صف اول نشسته بودند و برای مثال کری، سخنگوی فارسی زبان دارد و هیچکس نگفت ترجمه ما ایراد دارد.
وزیر امور خارجه ادامه داد:‌ای مردم بدانید که آنقدر به نمایندگان شما اطمینان دارند که نمی‌گویند می‌خواهیم ترجمه شما را چک کنیم اما برخی دوستان ما اینجا گفتند که ترجمه غلط است. ظریف گفت: ما آخرین مذاکره مان 9 ساعت درباره راه حل‌ها طول کشید و راه حل‌ها یک مجموعه مفهومی است و می‌خواهیم آن را به متن نگارش شده تبدیل کنیم و قرار است متن نهایی در پایان مذاکرات به عنوان متن کامل در آید و هیچ چیز در این فاصله متن توافق شده نیست.
وی افزود: یکی از ایراداتی که به ما گرفتند این است که آن بالا نوشتیم این متن توافق شده و حقوقی نیست و همانطور که آقای عراقچی چندین بار گفت این متن چرک نویس است.
ظریف گفت: آمریکاییها آمدند و آنچه را که خودشان مایل بودند گفتند و برخی از آن اظهار نظرها در متن بود و برخی با متن تناقض آشکار داشت و نمونه آن بحث تعلیق تحریم‌ها بود.
وزیر امور خارجه گفت: حتی نماینده اتحادیه اروپا به خانم شرمن ایمیل زد که چرا شما موضع ما را خلاف گفتید و ما هم در این خصوص اعتراض رسمی کردیم و حتی به کری اعتراض کردیم و گفتیم چرا گفتید اتحادیه اروپا، تحریم را تعلیق می‌کند.
وی افزود: اگر بیانیه خانم موگرینی و بنده را دقت کنید می‌بینید که می‌گوید لغو کلیه قطعنامه‌های شورای امنیت.
وزیر امورخارجه گفت: تاکنون تصمیم نگرفته‌ایم که این توافق را امضا یا ان را صادر کنیم.
آقای ظریف در برنامه نگاه یک شنبه شب شبکه یک سیما با بیان اینکه بیاینه مطبوعاتی الزام آور نیست و ما گفته‌ایم یک توافق خواهیم داشت افزود: چرک نویسی که تدوین آن را آغاز کرده‌ایم و بسیار مهم است، سند حقوقی نیست.
وی افزود: در نهایت توافق بین‌المللی حداکثر در 10 تیر امسال خواهیم داشت اما هنوز تصمیم نگرفته‌ایم که این توافق را امضا یا صادر کنیم.
ظریف گفت: همه توافق کرده‌اند که یک قطعنامه تحت ماده 41 فصل هفتم منشور ملل متحد در شورای امنیت صادر شود که همه قطعنامه‌های قبلی را لغو و این توافق را تایید می‌کند. وی افزود: در آن زمان این توافق یک توافق بین‌المللی می‌شود.
ظریف گفت: اکنون راه حل‌های رسیدن به آن توافق بین‌المللی را نهایی می‌کنیم زیرا در توافق بین‌المللی جملات دقیق و کامل وجود دارد.
وزیر امور خارجه کشورمان اضافه کرد: در حالی که ما تا 6 صبح کار می‌کنیم و لحظه‌ای که متن می‌آید آمریکائیها آن را چهارشنبه آماده کرده بودند همانطور که دفعه قبل نیز این طور بود چون آنها اصراری ندارند.
ظریف گفت: البته من نمی‌خواهم بگویم آنها دروغ گو هستند بلکه آنها مشکل دارند و در داخل با فشار رو به رو هستند.
وی افزود: دیدید که نتانیاهو چه فشاری راه انداخت و کنگره آمریکا چه فشاری وارد می‌کند و می‌خواهد هفت هشت روز دیگر به خیال خود تحریم برضد ایران را تصویب کنند. ظریف اضافه کرد: آنها باید آن مجموعه را آرام نگه دارند.
وزیر امورخارجه گفت: ما این تعهد را داریم که خلاف آن را نگوییم و من تاکید کردم هیچ چیز رسمی از وزارت امور خارجه نباید صادر شود چون هیچ چیز رسمی وجود ندارد. وی افزود: ممکن است روزی بنشینیم براساس این متن که یک مقدار تمیز شده باشد برای تنویرافکار عمومی سخن بگوییم اما ساعت 11 و نیم شب که هتل را به سمت فرودگاه ترک کردیم هنوز متن تمیز نبود البته متن تمیز نیز به قول ما بین المللی‌ها پر از پرانتز و شامل موارد مورد اختلاف دو طرف است.
ظریف گفت: متن کنونی شامل جمله‌های کامل نیست به عنوان نمونه کلمه بازفراوری، که در متن توافق به صورت جمله در می‌آید.
وزیر امور خارجه کشورمان افزود: محدودیت غنی سازی ایران برای ده سال است اما محدودیت‌هایی را همه کشورهای دنیا پذیرفته‌اند که نمونه آن ان پی تی است و این محدودیت‌ها نامحدود است و زمان ندارد. ظریف گفت: اگر روزی پروتکل الحاقی را بپذیریم پروتکل پایان ندارد.
وزیر امور خارجه گفت: هنوز چیزی نیست که تعهد آور باشد بلکه طرز نگارش متن باید مورد توافق قرار بگیرد البته به همه راه حل‌ها دست یافته ایم.
ظریف افزود: بیانیه‌ای که من و خانم موگرینی خواندیم کلی و در چرک نویس راه حلها درباره تعداد سانتریفیوژها مشخص است.
وی تصریح کرد: بیش از 5 هزار سانتریفیوژ در نطنز و 1000 سانتریفیوژ در فردو خواهیم داشت که سانتریفیوژهای نطنز غنی سازی خواهند کرد و تصمیم نظام هم این است که سانتریفیوژهایی که در فردو هستند همانجا باشند به عنوان یک روش از آنها استفاده می‌کنیم و قرار نداریم با آنها غنی سازی کنیم.
وی ادامه داد: آمریکاییها گفتند مواد شکافت پذیر در آنجا تزریق نخواهد شد و غنی سازی نیز نخواهد بود و ما خلاف آن را نیز نگفتیم اما آمریکاییها هیچ گاه نمی‌گویند که 1000 سانتریفیوژ در فردو باقی خواهد ماند در حالیکه در چرک نویس هزار سانتریفیوژ که دو زنجیره‌اش در حال چرخش است باقی می‌ماند و این یک واقعیت است.
وزیر امور خارجه تاکید کرد: مردم حق دارند بدانند اما ما نمی‌خواهیم کاری کنیم که مانع از به نتیجه رسیدن تلاشها باشد بنابراین نمی‌خواهیم برطرف مقابل خرده گیری کنیم اما اطمینان می‌دهم در روزی که توافق نهایی شود به عنوان سند بین‌المللی منتشر خواهد شد و سندی که اطمینان پذیر نباشد نخواهیم پذیرفت.
وی در عین حال گفت: این گونه نیست که توافق صد در صد به نفع یک طرف باشد اما افتخار ما این است که بنشینیم و با شش کشور مذاکره کنیم که نتوانند همه خواسته‌ها را به ما تحمیل کنند بلکه مجبور شوند خواسته‌های ما را بپذیرند اما ما نیز باید کارهایی انجام دهیم که البته در مسیر جلوگیری از پیشرفت صنعتی نیست بلکه برای اعتماد سازی است.
وزیر امور خارجه تاکید کرد: طرف مقابل در برابر ملت ایران انتخاب دیگری ندارد خودشان گفتند که انتخاب دیگری نیست اما اکنون مجبور به پذیرش غنی سازی در ایران هستیم در حالیکه در دنیا هفت یا هشت کشور غنی سازی می‌کنند و ما نیز غنی سازی را روی پیشرفته‌ترین ماشین‌ها ادامه خواهیم داد. وی گفت: نمی‌خواهم وارد مباحثی شوم که طرف مقابل را در برابر افکار عمومی خود به انفعال وارد کند ما برای گفتگو کار می‌کنیم و در مذاکرات اهل دروغ و ریا و دورویی نیستیم ودر داخل سالن مذاکرات وبیرون از آن صادق هستیم وبازی نمی‌کنیم و با جدیت وارد می‌شویم.
ظریف افزود: با فشار با کسی بازی نمی‌کنیم و اکنون کری و اوباما ودیگران از جانب عوامل تندرو تحت فشار هستند.
وی با بیان اینکه گروهی می‌گفتند ایران نباید تحقیق و توسعه داشته باشد گفت: این در حالیست که از روز اولی که توافق اجرایی می‌شود روی بهترین ماشین هایمان که‌ای آر 8 است با ظرفیت 20 برابر‌ای آر 1 تحقیق و توسعه ادامه خواهد یافت.
وی ادامه داد:من سواد هسته ای‌ام طوطی وار و ضبط و صوتی است و آقای صالحی در موضوع هسته‌ای دانشمند واستاد است و بهتر میداند.
وزیر امور خارجه گفت: اگر بخواهند ترمینیت کنند باید بروند کنگره و دولت آمریکا این امکان را ندارد و این اختیار را فقط رئیس‌جمهور آمریکا بر اساس قانون دارد.
ظریف در ادامه سخنانش در برنامه نگاه یک، شنبه شب افزود: اصلا نمی‌خواهم وارد دعوای داخلی امریکاییها شوم و اتفاقا هنگامی که سناتورهای آمریکایی برای ما نامه نوشتند خواستند ما را وارد دعوای داخلی خودشان کنند و ما گفتیم که دعوای داخلی به خودتان ربط دارد و آنچه که به ما ارتباط دارد از نظر حقوق بین الملل دولتها نماینده تمامیت آن کشور هستند ما می‌خواهیم دولت آمریکا متعهد شود که کلیه تحریم‌ها را متوقف کند و مسائل داخلی به خودشان ارتباط دارد.
وی تصریح کرد: این شرایط درباره اروپا تفاوت دارد و اگر شورای وزیران تصمیم بگیرد برای همه لازم الاجراست آنها همه تحریم‌ها را از همان روز لغو خواهند کرد البته آنها ترمینیت می‌کنند در تفاهم نامه نوشته ترمینیت اپلیکیشن که آنها باید به مقررات داخلیشان رجوع کنند. وی گفت: آنچه که اتفاق خواهد افتاد همه تحریم‌های پولی وبانکی حذف خواهد شد.
ظریف افزود: یک رشته تحریم‌هایی اتحادیه اروپا دارد به عنوان نمونه فروش برخی از اقلام و ما به دنبال اینکه این تحریم‌ها برداشته شود اصلا نبودیم.
وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آمریکاییها ادعا کردند معماری تحریم‌ها حفظ خواهد شد و امکان بازگشت فوری انها وجود دارد افزود: آنها بی‌جا می‌کنند معماری داخلی تحریم‌ها همین الان هم فرو ریخته به همین علت است که امروز وزارت خزانه‌داری آمریکا بیانیه داده حواستان باشد که تحریم‌ها فرو نریخته یعنی آنها اینقدر نگرانند.
وزیر امور خارجه گفت: برخی اظهارات آنها مصرف داخلی دارد، مردم ما باید بدانند خوشحالیشان نباید به تشویش تبدیل شود.
وی با بیان اینکه دلم می‌خواهد جزئیات مسائل را مردم بدانند گفت: اظهارات آمریکاییها برای آن است که می‌خواهند مانع تحریم‌های کنگره شوند اشکالی ندارد بالاخره آنها نیز فضای داخلی دارند اما همه باید بدانند که معماری تحریمها فرو ریخته است.
وزیر امور خارجه با اشاره به موضوع بازگشت تحریم‌ها گفت: همه طرفها در این توافق می‌توانند در صورت نقض تعهدات طرف مقابل اقدامات خودشان را متوقف کنند کما اینکه ما نیز می‌توانیم.ظریف افزود: در صورتیکه که ایران ادعا کند که موردی را طرف مقابل نقض کرده و در اگر طرف مقابل اعلام کند که مسئله‌ای را ایران نقض کرده اتفاقاتی خواهد افتاد. وی گفت: روندی تعریف شده تا از اقدامات خودسرانه جلوگیری شود. وی افزود: آمریکا 35 سال علیه ایران تحریم کرده که هیچگاه تاثیری بر کشور ما نداشته است.
وی تصریح کرد: در دهه 70 شمسی که آمریکا در اوج قدرت بود قانونی بنام داماتا تصویب کرد که بر اساس آن هیچکدام از کشورها اجازه سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز ایران را نداشتند آن زمان چون تصمیمات آمریکا مبنای جهانی نداشت نزدیکترین متحدان اروپایی یعنی آلمان وانگلیس گفتند اگر شما بخواهید ما را تحریم کنید شما را به دادگاه تجارت جهانی می‌بریم بر همین اساس شرکت شل انگلیس ان ایی ایتالیا و توتال فرانسه آمدند و در فرانسه سرمایه‌گذاری کردند زیرا مبنای جهانی نداشت.
ظریف افزود: بعد در چند سال گذشته هنگامی که تحریم‌های شورای امنیت وضع شد و حاصل آن شش قطعنامه بود که خاصیتشان این بود که اقدام خلاف قانون داخلی آمریکاییها، توانست سوار موج بین‌المللی شود و شرایط به گونه‌ای پیش رفت که حتی آنها اظهار کردند که کسی نمی‌تواند به ایران بنزین بفروشد و بر این اساس نزدیکترین کشورها به ایران نیز از فروش بنزین خودداری کردند، الان اگر آمریکا بخواهد دوباره تحریم‌ها را بازگرداند نه تنها بر اساس قطعنامه شورای امنیت عمل نمی‌کند بلکه بر خلاف قطعنامه عمل کرده و ما باید این تفاوت را احساس کنیم آمریکا در چنین شرایطی قرار می‌گیرد.
وزیر امور خارجه گفت: اگر آمریکا تحریم را برگرداند ما نیز اختیار داریم و احساس بنده این است که اگر آمریکا این اقدام را انجام دهد هیچ کس به آن توجهی نخواهد کرد.
ظریف افزود: ما درباره مسائلی از جمله حقوق بشر، موشک‌های ایران و تروریسم مذاکره نکردیم و از روز اول هم اعلام کردیم آنها نمی‌توانند تحریم‌ها را به بهانه‌های اینچنینی برگردانند تحریم‌های مربوط به موارد مذکور همیشه بوده حتی آمریکاییها قبل از این تحریم‌های جدید تحریم‌های دیگری نیز داشتند اما کسی برای آنها تره خرد نمی‌کرد.
وی گفت: ما در بحث هایمان پیشنهادهایی داشتیم که نتوانند تحریم‌های کنونی را به بهانه دیگری وارد کنند البته این یکی از موارد مشکل است زیرا باید بیشتر روی این مسئله کار شود.
وزیر امور خارجه به مجری گفت: شما آنقدر سوال می‌کنید که من همه مسائل ریز و استراتژیهای مذاکراتی را لو می‌دهم و این خوب نیست اما احساس می‌کنم چون در ذهن مردم اتفاقی که خوب و دستاوردی بشمار می‌رود به گونه‌ای دیگر شکل بگیرد درحالیکه ما هیچ چیز را تعلیق نکردیم.
وی گفت: رسانه ملی این لطف را می‌کند و تشویش‌ها را از بین می‌برد عده‌ای ایمیل و پیامک فرستادند و فریاد واسلاما سر دادند که البته ممنون آنها نیز هستیم و انها رانیز دوست داریم.
ظریف افزود:بعد از آنکه توافق نهایی و امضاء شد صحبت با منتقدان خوب است زیرا ما الان درحال مذاکره‌ایم و من احساس میکنم مسائلی را مطرح کردم که ممکن است به مذاکرات ضربه بزند اما احساس می‌کنم حرف‌هایی را طرف مقابل زده که مردم ما را نگران کرده است.
وی افزود: به مردم عرض می‌کنم اگر ما به توافق برسیم حتما این توافق دو طرفه است و هیچ توافقی در دنیا جز قرارداد تسلیم، یک طرفه نیست. ظریف گفت: از نظر حقوق بین الملل یکی از دلایل لغو توافقات این است که توافق تحت فشار انجام شده باشد از این رو همه توافقات دو طرف دارد در این توافق ما تعهداتی را می‌پذیریم طرف مقابل نیزتعهداتی را می‌پذیرد.
وی افزود: ما تا کنون مذاکرات را براساس یک لجبازی پیش می‌بردیم آنها با ما لج بازی می‌کردند و ما نیز با آنها و یک بازی برد وباخت داشتیم.
وزیرخارجه کشورمان تصریح کرد: اینکه ما ادعا کردیم این بازی برد برد است معنایش این است که هر کس بگوید چه بدست آورده ام. اگر آنها معتقدند از این توافق جلوگیری از دست یابی ایران به سلاح هسته‌ای را به دست آورده‌اند خوشحال باشند ما که می‌دانیم نمی‌خواستیم سلاح هسته‌ای بسازیم اما ما از این توافق این را بدست آوردیم که برنامه هسته‌ای کشورمان به عنوان یک دستاورد ملی در همه ابعاد از جمله آب سنگین که تا یک ماه پیش درنظر انها، مانند یک کفر بود برای آنها حفظ شده است.
ظریف در پاسخ به این سوال که ایران چه تمهیداتی را برای جلوگیری از گریز آمریکا از تعهداتش اندیشیده است گفت: ایران چون نمی‌خواهد گریز نخواهد داشت خیلی انها دلشان را خوش نکنند به نظر من توافقی خوب و امکان مناسبی به دست آمده است آنها بدانند ایران نمی‌خواهدگریزی داشته باشد ما برای فتوای مقام معظم رهبری از هر سند بین‌المللی بیشتر احترام قائل هستیم.
وزیر امور خارجه افزود: به آنها گفته‌ام برای ما فتوای مراجع اهمیت دارد و چرا وقتی ما در یک اتاق تنها با یک خانم قرار داریم با او دست نمی‌دهیم فقط به این خاطر است که فتوای رهبر انقلاب و یا مرجع دیگری وجود دارد و براساس آن دست دادن با خانم نامحرم حرام است و همان کس که گفته دست دادن حرام است اظهار کرده که ساخت سلاح‌های کشتار جمعی نیز حرام است ما نیاز به دوربین‌های آژانس نداریم.
وی افزود: هر کاری که ما در برنامه هسته‌ای مان داریم می‌توانیم برگردانیم و برخی از اقداماتی که داریم به جهت منافع ماست و از آنجا که من تخصص ندارم وبلد هم نیستم درباره مسائل فنی آقای صالحی توضیح خواهد داد، دانش ما دانش بومی است و هیچ کس نمی‌تواند آن را از ما بگیرد، در راکتور اراک قطعات را از بازار سیاه تهیه می‌کنیم و بعضا در قطعات خرابکاری نیز صورت گرفته بود، اعتماد باید در مردم ما ایجاد شود و همه می‌دانند ما به دنبال سلاح نیستیم ما هرچه گفته ونوشته‌ایم تا قدم آخر اجرا می‌کنیم.
ظریف تاکید کرد: آنها اگر تحریم‌ها را برگردانند در دنیا خریدار نخواهد داشت و اگر ما تصمیم بگیریم می‌توانیم برنامه خودمان را با یک سرعت قابل توجهی برگردانیم، تحریم‌هایی که آمریکا علیه ما اجرا کرد شش سال زمان برد و یک شبه این تحریم‌ها ایجاد نشد و اگر آنها بخواهند تحریم‌ها را برگردانند ما نیز توان برابر داریم با یک تفاوت و اینکه به دنیا نشان دهیم که ما روی حرفمان ایستاده‌ایم و مسلمان ایرانی روی حرفش ایستاده و حرفش سند است آنها اگر بخواهند به تعهداتشان خیانت بکنند ما تصمیم می‌گیریم و روندش را هم تعیین کرده ایم.وزیر امور خارجه گفت: هنگامی که کار شروع نشده نباید راجع به خراب شدنش صحبت کنیم. وزیر امور خارجه گفت: وقتی توافق ژنو بیرون آمد ما عین متن توافق را منتشر کردیم.
محمد جواد ظریف افزود: یک چیز بامزه بگویم که متن انگلیسی توافق ژنو را من به خبرنگاران آمریکایی دادم و آمریکاییها خودشان فکت شیت دیگر بیرون دادند.
وی گفت: 15 روز بعد از توافق، واشنگتن پست نوشت که فکت شیت دولت آمریکا درباره خیلی از واقعیات یا سکوت کرده و یا با مقداری پیچش، واقعیات راگفته است.
ظریف ادامه داد: من به شما اطمینان می‌دهم که ما روزی که توافق، نهایی شود عین توافق را در اختیار مردم می‌گذاریم و نگرانی از توافق نداریم و توافق، سند می‌شود.
وی گفت: مردم ما هم حضور دارند و هم هوشیارند و همه مطالب را می‌خوانند لذا ما نمی‌توانیم به مردم دروغ بگوییم وخیلی هم منت نمی‌گذارم که گفته‌ام دروغ نمی‌گویم.
ظریف افزود: به حول قوه الهی امیدوارم یک روز از این حرفم تخطی نکنم کما اینکه اقای دکتر روحانی هم به همین موضوع امیدوار است.
وی با اشاره به اینکه اعتقادمان این است که باید با مردم راستگو باشیم گفت: دروغ پایدار نمی‌ماند و دروغ در دنیای ارتباطات روشن می‌شود.
وی گفت: مجدد تاکیدمی کنم که ما با توافق دو مرحله‌ای مخالفت کردیم اما برخی گفتند که بیانیه، توافق دو مرحله‌ای است در صورتیکه کجای این بیانیه توافق دو مرحله‌ای است؟‌ای مومن یک خرده کاغذها را بخوان.
ظریف در واکنش به سوال مجری برنامه که از جزئیات بیانیه لوزان پرسید گفت: این بیانیه، بیانیه سوئیس است نه لوزان اگر متن را نگاه کنید در آن آمده است که ما در سوئیس ملاقات کردیم اما شما خبرنگاران یک اسمی که به یک چیزی می‌دهید ما سیاسی‌ها باید دنبال شماها بدویم.
مجری برنامه پرسید بر اساس بیانیه سوئیس ایران تحت توافق 6104 سانتریفیوژ خواهد داشت که 5060 تای آن به مدت ده سال غنی سازی می‌کند؛ سانتریفیوژها از نوع‌ای آر 1 است و این تعداد سانتریفیوژ چه میزان و چند سو غنی سازی می‌کند؟
ظریف پاسخ داد: موضوع‌ای آر 1 مشخص است و ما هم در شرایط کنونی نیاز به چیز بیشتری نداریم. وی گفت: ما توافق کردیم که ذخایرمان را در بازار بین‌المللی بفروشیم و با آن اورانیوم بخریم.
وی افزود: 190 هزار سو زمانی است که بخواهیم سوخت بوشهر را تولید کنیم که باید در این خصوص آقای دکتر صالحی توضیح دهد.
ظریف افزود: برای تولید سوخت بوشهر باید بتوانیم میله سوخت را بسازیم که به حمد خدا توفیقات خوبی داشتیم و باید قرص‌ها را هم بسازیم و این روندی است که باید قرص‌ها و میله‌های ما، لیسانس بین‌المللی و استاندارد بگیرد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی به 190 هزار سو می‌رسیم گفت: آقای صالحی باید در این خصوص جوابگو باشد.
ظریف در عین حال گفت: از روز توافق می‌توانیم‌ای آر 8 را استفاده کنیم و‌ای آر 8 باید به ماشین قابل اعتماد تبدیل شود.
وی در پاسخ به سوالی در این باره که آیا‌ای آر 8 ما می‌تواند غنی سازی کند گفت: هنوز در مرحله غنی سازی نیست؛شما از روز توافق به‌ای آر 8 همان گاز اورانیومی رامی دهید که به‌ای آر 1 داده اید و این کار باید روی یک ماشین و سپس دو ماشین آزمایش شود و این اقدام روند خاص خود را دارد چرا که ما این فناوری را بومی می‌خواهیم تولید کنیم و می‌خواهیم به فناوری خود مطمئن شویم.
ظریف گفت: البته درباره زمان بندی مقداری با تانی و دقت پیش می‌رویم و این دقت ما در ایران کم سابقه است اما در دنیا مثلاً آمریکاییها 15 سال دارند روی یک سانتریفیوژ جدید کار می‌کنند و هنوز به تولید نرسیده‌اند.
وی گفت: برخی اوقات نگرانیهایی ایجاد میشود که کاملاً بی‌مورد است و ما بر اساس روند بین‌المللی کار را پیش می‌بریم اما چون در این حوزه تخصص ندارم توضیحات بیشتر را به برادر دانشمندم آقای صالحی واگذار می‌کنم چرا که وی واقعا دانشمند هسته‌ای است.
ظریف گفت: البته در ایران هم اکنون خیلی دانشمند هسته‌ای داریم اما من یکی از آنها نیستم.
وی افزود: ما مدیون شهدای هسته‌ای هستیم و همینجا سپاس خود را از خانواده شهدای هسته‌ای اعلام می‌کنیم که هم پس از توافق اول ما در ژنو به فرودگاه تشریف آوردند وایندفعه چون خواهش کردیم کسی نیاید برای من نامه دادند و بزرگواری و تشکر کردند.
ظریف گفت: البته نمی‌دانم چندتای آنها بودند ولی بالاخره نامه‌ای از خانواده‌های شهدای هسته‌ای دریافت کردیم که از همین جا سرتعظیم به این شهدای هسته‌ای فرود می‌آورم و خداوند روح آنان با روح سرور شهیدان محشور کند.
وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا پرونده هسته‌ای ما پس از ده سال به حالت عادی باز می‌گردد؟ افزود: آنچه که ما گفتیم و آقای کری هم گفت این است که محدودیت‌های غنی سازی ما 10 ساله خواهد بود و سپس روند علمی خود را طی می‌کند و حتی می‌تواند از حالت موجود هم ارتقاء یابد.
وی گفت: یک بحثی را مخالفان توافق یعنی نتانیاهو در کنگره آمریکا مطرح کرد و گفت که اینها می‌خواهند 15 سال دیگر اجازه دهند ایران بمب بسازد و اولین کسی که این حرف را رد کرد من بودم و در مصاحبه با ان بی‌سی گفتم چرا مردم را گول می‌زنید.
وی به اصلاح انگلیسی " زمان خاموش شدن " اشاره کردو گفت: در تعهدات هسته‌ای ما زمان خاموش شدن مطرح نیست، ان پی تی و پروتکل الحاقی دائمی است و ده ساله نیست و محدودیت غنی سازی ما 10 ساله است.
ظریف افزود: برخی اقدامات را برای 15 سال قبول کرده‌ایم و مثلا قبول کردیم تا 15 سال موادی را که تولید می‌کنیم به قرص و میله سوخت تبدیل کنیم و سپس بفروشیم.
وی گفت: روزی که به توافق ژنو رسیدیم 8 هزار کیلو داشتیم و سالی 2 هزار کیلو هم تولید می‌کنیم که این موضوع در توافق ژنو به توافق رسیده بود.
وی گفت: اکنون این ذخایر برای ما باید به چیزی که کارخانه‌های ما را راه اندازد تبدیل شود و اکنون ما مصرف سوخت نداریم ولی برای کارخانه یو سی اف داریم و اینها را بر اساس نیازهای خود تبدیل می‌کنیم.
ظریف افزود: البته این اقدام کاملا یکجانبه نیست و این اقدام یک توافق است که اطمینان لازم را در طرف مقابل ایجاد کند و من قصد ندارم بگویم اقدامی که می‌کنیم صد در صد اختیاری و یک طرفه است و معتقدیم برای ما ضرری ایجاد نمی‌کند چرا که ما به دنبال بمب نیستیم.
وزیر امور خارجه گفت: آنها خیال می‌کنند هشت هزار کیلو یعنی هشت بمب ولی ما می‌دانیم که نمی‌خواهیم بمب بسازیم لذا برای ما هشت هزار کیلو ارزش استراتژیک هشت بمب را ندارد و مهم برای ما برنامه صلح آمیز است.
وی افزود: نتانیاهو دارد می‌بیند که ما قصد ساخت بمب نداریم و حالا گریبان چاک می‌کند چرا که مشکل آنها این است که خودشان به اصطلاح اسنادی علیه ما تولید کرده‌اند.
ظریف گفت: صهیونیست‌ها ح را خ تلفظ می‌کنند و به حزب‌الله و حماس، خزب‌الله و خماس می‌گویند و حتی آنها در سندهایی که تولید کردند حسن را خسن نوشتند و در این حد سندهایشان جعلی است.
ظریف گفت: همه نگرانیها این است که فضاسازیهایشان دچار فروپاشی شده است.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پس از چند سال پرونده هسته‌ای ایران عادی می‌شود گفت: ما همین امروز هم از حقوق کامل هسته‌ای برخورداریم و محدودیت‌ها را برای مدتی پذیرفتیم و این محدودیت‌ها در حوزه غنی سازی 10 سال است.
ظریف درپاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پس قضیه 15 سال چیست؟ گفت: ما احتمالا قصد نداریم در حوزه بازفرآوری پلوتونیوم هیچوقت وارد شویم چون پلوتونیوم مصرفی ندارد که مفید باشد اما می‌گوییم 15 سال و احتمالا هیچوقت نخواهیم داشت.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه تدابیر دائمی پروتکل الحاقی را شامل می‌شود و توافق‌هایی مثل ان پی تی نیز دائمی است گفت: اینها را بارها خود من گفته‌ام که ایران به آن متعهد است و اولین بار نیز در آمریکا تاکیدکردم که مسئولان آمریکایی اینقدر مردم را نترسانند و وحشت افکنی نکنند چرا که این بازی رژیم صهیونیستی است.
وی با بیان اینکه ما به ان پی تی متعهدیم گفت: مسئله 25 سال تعهدات در پروتکل الحاقی دائمی است و ما هیچ تعهد اضافی قبول نخواهیم کرد و بار آن را به کشور تحمیل نمی‌کنیم.
ظریف گفت: در قطعنامه شورای امنیت قرار شد که همه تحریم‌ها لغو و تحریم‌های دیگر نیز به محدودیت تبدیل شودو تمام تلاش ما این است که آن محدودیت‌ها نیز برداشته و تحریم‌های دیگر نیز لغو شود و تا زمانی که همه تحریم‌ها لغو نگردد به توافقی نمی‌رسیم.
دکتر ظریف گفت: دوستان عزیز من نقد خوب است اما ما وسط مذاکره‌ایم و مشغول مذاکره و نباید آنقدر وارد جزئیات شویم که دست خود را باز کنیم.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: دوستان به ما و به مذاکره کنندگان خود اعتمادکنند چرا که این راه برای ما هم سخت و دشوار است.
وی گفت: سه ماه به ما اجازه دهید مذاکره کنیم.
دکتر ظریف با بیان اینکه این هشت نه روز آخر از سخت‌ترین روزهای زندگی من بود گفت: در زمان قطعنامه 598 که بار تمام سختی‌ها بر دوش دکتر ولایتی بود و من هم در این مذاکرات حضور داشتم از روزهای سخت زندگی من بود و اکنون نیز سخت‌ترین و شیرین دوران زندگی خود را می‌گذرانم.
وی گفت: این روزها برای من بسیار سخت است چرا که هر قدم آثاری دارد و برایم بسیار شیرین است چرا که از منافع ملی و منافع مردم کشورم دفاع می‌کنم.
وزیر امور خارجه تاکیدکرد: در این مذاکرات باور کردیم که آمریکا نمی‌تواند ایران را به زانو درآورد در این مذاکرات باور کردیم که آمریکا اگر کاری را بخواهد الزاما نمی‌تواند انجام دهد.
دکتر ظریف گفت: آمریکا قابل اعتماد نیست و ما امیدواریم اعتمادی را که از مردم شکستند و خیانت‌هایی که به مردم کردند قدری تخفیف دهند.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه آنقدر به آمریکاییها بی‌اعتمادیم که وقتی متنی را مذاکره می‌کنیم فردای آن روز دوباره باید کلمه به کلمه ان متن را بخوانیم که نکند جابه جا شده باشد گفت: بی‌اعتمادی بین ایران و آمریکا یک فاجعه تاریخی است.
ظریف با بیان اینکه مردم ایران مردمی عزتمند و بسیار نجیبند تاکید کرد: اگر مردم ایران نجیب نبودند هیچگاه پای مذاکره نمی‌نشستند.
وی با بیان اینکه سایت هسته‌ای فردو یک سایت هسته‌ای باقی می‌ماند و از پیشرفته‌ترین فناوریهای هسته‌ای برخوردار است گفت: 1044 سانتریفیوژ هم اکنون در فردو وجود دارد واین تعداد سانتریفیوژ باقی خواهد ماند ولی دران غنی سازی نمی‌کنیم چرا که فردو برای امنیت نطنز تشکیل شده است.
وزیر امور خارجه تاکید کرد: در فردو تحقیقات درحوزه‌های دیگر ادامه می‌یابد که یکی از آنها بحث ایزوتوپ‌های پایدار است که با حمایت بین‌المللی ایزوتوپ‌های پایدار را تولید خواهیم کرد. وی تاکید کرد: وجود 1044 سانتریفیوژ در فردو برای انست که خیالمان راحت باشد که تاسیساتمان هست.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه شش قطعنامه‌ای که علیه ایران امضاء شد بر اساس آن باید نطنز تعطیل می‌شد اما امروز قطعنامه شورای امنیت می‌گوید 5 هزار سانتریفیوژ در نطنز وجود داشته باشد.
وزیر امور خارجه تاکید کرد: تا زمانی که طرف مقابل متعهد به تعهدهای خود است هیچ کشوری مانند ایران به تعهداتش متعهد نیست.
وی گفت: دیدیم که جان کری در صحبت‌های خود تاکید کرد در یکسال گذشته ایران به تمام تعهداتش عمل کرده است اما من نمی‌توانم چنین صحبتی را در مورد آمریکا بکنم.
وی گفت: هر گاه منافع ملی ما با نقض طرف مقابل خدشه‌دار شود ما خود تصمیم می‌گیریم که برگردیم به زمان گذشته و این روند زمانی کمتر از دو ماه را می‌طلبد.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: وقتی هزار سانتریفیوژ در فردو داریم یعنی فردو پا بر جاست و معتقدم کسی جرات حمله به جمهوری اسلامی ایران را ندارد. آقای ظریف افزود: گروهی دلشان پر می‌زند برای اینکه به ایران حمله کنند اما جرات و توان آن را ندارند. وی گفت: هزار سانتریفیوژ در فردو وجود دارد که هر لحظه می‌تواند به کار گرفته شود.
وزیر امورخارجه کشورمان با بیان اینکه بارها می‌گفتند پنج عضو دائم شورای امنیت در موضوع هسته‌ای ما هماهنگ شدند اضافه کرد: به آنها گفتم شما می‌دانید دفعه قبل که پنج عضو شورای امنیت در اوج جنگ سرد با هم هماهنگ شدند در حمایت از صدام بود و اکنون صدام کجاست و ملت بالنده ایران کجا؟
وی گفت: من دست فرماندهان و سربازانی که از مرز وبوم ما دفاع می‌کنند می‌بوسم اما به باوری رسیده‌ایم که مبنای قدرت جمهوری اسلامی ایران، باور و اقتدار و فرهنگ شهادت و مقاومت ملت است.
ظریف با بیان اینکه قدرت نظامی و بازدارندگی ما بسیار بالاست افزود: بالاترین بازدارندگی ما اینست که با فشار این مردم تسلیم نمی‌شوند.
وزیر امورخارجه کشورمان گفت: این موضوع را وزیر امور خارجه آمریکا و رئیس‌جمهور این کشور یکسال پیش گفتند و این را ما به دنیا ثابت کردیم.
وی با بیان اینکه نباید خوش خیال باشیم و دیگر راههای بازدارندگی را از دست بدهیم افزود: نیروهای مسلح ما قدرت بازدارندگی خوبی دارند اما نهایت بازدارندگی اعتقاد مردم ما به خدا است و اینکه باور کنند آمریکا قدر قدرت نیست.ظریف گفت: به جرات می‌گویم اگر آمریکا قدر قدرت بود پای میز مذاکره نمی‌نشست.
وزیر امورخارجه کشورمان افزود: خود آمریکائیها می‌گویند اگر بتوانیم ایران را تسلیم کنیم خوب است اما نمی‌توانیم این کار را بکنیم.
وی گفت: مردم ایران نشان دادند که مقاومت می‌کنند و جلوی خواسته‌ها می‌ایستند.
ظریف درباره راکتور آب سنگین اراک اظهارداشت: چون فناوری ساخت این نوع راکتور را داشتیم ساخت آن را آغاز کردیم اما این راکتور تا عملیاتی شدن فاصله دارد.
وزیر امورخارجه کشورمان گفت: ما این راکتور را باز طراحی می‌کنیم در حالی که هیچ کس نمی‌خواست اینجا آب سنگین باشد و آخرین موضوعی که پذیرفته شد آب سنگین اراک بود.
وی اضافه کرد: همه می‌گفتند آب سنگین یعنی بمب اما ما می‌گفتیم راکتور آب سنگین می‌تواند راکتور صلح آمیز باشد و ما در پی بمب نیستیم. ظریف گفت: به آنها گفتیم در پی به سرانجام رساندن فناوری هستیم که آن را تولید کرده ایم.
وزیر امورخارجه کشورمان افزود: دانشمندان ما با جدیدترین فناوری‌های بین‌المللی آب سنگین اراک را طراحی کرده‌اند که ساخت آن نیاز به همکاری بین‌المللی دارد اما اگر همکاری نکنند خودمان آن را می‌سازیم.
وی گفت:راکتور اراک آب سنگین خواهدبود ودوست داریم همزمان با ساخت راکتور آب سنگین ساخت راکتور آب سبک را به دست آوریم.
ظریف افزود: اگر فناوری ساخت راکتور آب سبک را یاد بگیریم به همه فناروی‌های هسته‌ای دست یافته ایم. وزیر امورخارجه کشورمان اضافه کرد: بیشتر راکتورهایی که در جهان می‌سازند از نوع آب سبک است اما آب سنگین نیز ساخته می‌شود و می‌خواهیم آخرین فناوری راکتور آب سنگین و جدیدترین فناوری ساخت راکتور آب سبک را داشته باشیم.
وی با بیان اینکه اکنون به جز روسیه کسی در ایران راکتور قدرت و تحقیقاتی نمی‌سازد گفت: تحریم‌ها و موانع موجب شد روی پای خودمان بایستیم البته مجبور شدیم برخی محدودیت‌ها را بپذیریم. ظریف اضافه کرد: می‌توانیم وارد عرصه‌های نوین فناوری شویم.وزیر امورخارجه کشورمان با بیان اینکه راکتور تحقیقاتی آب سبک در متن ذکر شده است و در آن اختلاف نیست افزود: به ایران می‌آیند و پیشرفته‌ترین راکتور‌های تحقیقاتی را با ما همکاری میکنند اما امیدی به خارجی‌ها نبسته‌ایم و میخواهیم همه چیز را خودمان یاد بگیریم.
وی گفت: در توافق هسته‌ای با کشورهای دیگر مبنا مالکیت ایران است و اینکه باید بر فناوری تملک داشته باشیم. ظریف افزود: اینها سیاست دولت،‌نظام و مقام معظم رهبری است.
وزیر امورخارجه کشورمان گفت: فناوری صادراتی را دوست داریم اما می‌خواهیم آن را به فناوری تبدیل کنیم که خودمان از پس آن بر بیاییم زیرا دنیا بارها به ما خیانت کرده است و کشورهای صنعتی بارها ما را میان راه گذاشته‌اند و همه این موارد را خودمان تمام کرده ایم.
وی اضافه کرد: امکانات را گرفته‌ایم و خودمان روی آن را ساخته‌ایم و این امکانات جدیدی برای کشور خواهد شد. وزیر امور خارجه کشورمان گفت: وارد عرصه نوین بالندگی هسته‌ای و فناوری خواهیم شد.
ظریف افزود: اینکه به قول رئیس‌جمهور سانتریفیوژها باید بچرخد و چرخ اقتصاد و صنعت کشور و زندگی مردم نیز باید بچرخد،‌محقق خواهد شد.
وزیرامور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره تفاوت گفته‌های مقامات ایران وآمریکا درباره پروتکل الحاقی گفت: عبارت انگلیسی آن مشخص است آمریکاییها حرف خود را می‌زنند اما توافق زمانی دائمی میشود که به تصویب مجلس برسد و آمریکاییها نیز این را میدانند.
ظریف گفت: قرار شده با نظامهای داخلی مان کاری نداشته باشیم و هر کشوری بر اساس قوانین داخلی خود عمل می‌کند ما نیز در چارچوب قانون و رئیس‌جمهور و شورای امنیت ملی به مسئله نگاه میکنیم و درمتن نیز اجرای داوطلبانه موقتی پروتکل نوشته شده است.
وی تاکیدکرد: پروتکل الحاقی باید به تصویب مجلس برسد البته آمریکاییها نیز می‌گویند باید تحریم را کنگره لغو کند که البته ما کاری به آنها نداریم و به داخل خود معتقد هستیم چرا که دولت قانونمند است و در دو سال گذشته بودجه را نیز به موقع تقدیم مجلس کرده و در سایر موارد نیز اینگونه است. وی تاکیدکرد: زمانی که پروتکل الحاقی به تصویب مجلس برسد دائمی می‌شود.
ظریف در پاسخ به پرسشی درباره سوء استفاده غربی‌ها از برخی بازرسی‌ها از تاسیسات هسته‌ای در صورت قبول پروتکل گفت: در پروتکل الحاقی تمهیداتی برای این اندیشیده شده است. وی ادامه داد: کد سه ممیز یک کمی مانند پروتکل الحاقی است البته پروتکل فراتر از آن است که آن را اجرا خواهیم کرد.ظریف خاطر نشان کرد: کد سه ممیز یک به این معناست که بر اساس پادمان امکانی وجود دارد که قبل از 180 روز تزریق اورانیوم به دستگاهی نباید به آژانس این مسئله اطلاع داده شود بنابراین ما می‌توانستیم نطنز را بسازیم و سانتریفیوژها را نصب کنیم و تا زمانی که اورانیوم تزریق نکرده بودیم نباید به آژانس می‌گفتیم وموضوع نطنز نیز همین بوده است.
وی تاکید کرد: اکثریت قریب به اتفاق کشورها پادمان سه ممیزیک را اجرا کردند شاید تنها جمهوری اسلامی ایران آن را اجرا نکرد که آن هم به نقض تعهد آنها بر می‌گردد.
وزیر امور خارجه افزود: بیش از 100 کشور عضو پروتکل الحاقی هستند و اجرای آن نیز چندین سال طول کشیدوهمه مسائلی که ما می‌خواهیم بپذیریم بسیار بیشتر از آن را ژاپن 20 تا 30 سال پیش پذیرفته بود و بسیاری کشورها نیز زودتر اجرا کردند واگر آنها نگران امنیت خود نباشند نگران جاسوسی صنعتی هستند که امروز در دنیا بین آمریکا و چین و ژاپن و برخی کشورها نگرانی صنعتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی تاکید کرد: ما نیز درباره جلوگیری از این سوء استفاده‌ها سازو کارهایی داریم مقرراتی که با دسترسی‌های کنترل شده مانع از این باشد که دخالتی صورت گیرد.
وی تاکید کرد: مطمئنا در این باره ما همه ملاحظات و ابعاد مختلف آن را با چشم باز و توجه به همه ابعاد در نظر خواهیم گرفت.
وزیر امور خارجه درباره پی‌ام دی نیز گفت: پی‌ام دی ربطی به توانمندی دفاعی ندارد البته پی‌ام دی اصطلاح انهاست که ما قبول نداریم که به آن پی پی‌ای می‌گوییم و حتی خانم موگرینی نیز حرفی از پی‌ام دی نزد.
وی با بیان اینکه به ادعاهای دروغ و غلط پاسخ داده‌ایم و آنها را رفع خواهیم کرد افزود: این ادعاها ساخته رژیم صهیونیستی است تا فضای امنیتی ایجاد کند ما نیز گفته‌ایم که توانمندی وامکانات دفاعی ما خارج از هر گونه بحثی است ودر این باره مذاکره نمی‌کنیم چرا که ما هیچ مشکلی نداریم در پی سلاح نبوده و نیستیم.
ظریف خاطر نشان کرد: ما اولین کشوری نیستیم که پروتکل را پذیرفتیم بقیه کشورهایی هستند که نگران وضعیت صنعتی و امنیتی و جاسوسی هستند.
وی گفت: روش‌های تثبیت شده‌ای وجود دارد که اجازه می‌دهد اسرار صنعتی، امنیتی و دفاعی را حفظ و من اطمینان می‌دهم که هیچ یک از اسرار کشور در اختیار بیگانه قرار نگیرد.
ظریف با یادآوری تلاش دشمنان برای خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای گفت: تلاش کردند نطنز را با ویروس استاکس نت از کار بیندازند در زمانی که هنوز پروتکل اجرا نمی‌شد بنابراین چنین تلاشهایی ادامه خواهد داشت اما ما باید با چشم باز و حواس جمع بدون اینکه در پی تئوری توطئه و نگران سازی و تشویش افکار عمومی مردم باشیم حواس خود را جمع کنیم چرا که ما یک دولت مقتدر هستیم.
وی گفت: آنان تلاش کردند با انواع وسایل سیستم هسته‌ای را از کار بیندازند که با تلاش دانشمندان ما جلوی اقدام آنان گرفته شد که این یک خودباوری در عرصه امنیتی و دفاعی است بنابراین اجازه نخواهیم داد با ساز و کار بین‌المللی از اسرار ما کسب اطلاع کنند. ظریف ادامه داد: ما می‌خواهیم حربه را از جنگ افروزان بگیریم و قواعد بین‌المللی را اجرا کنیم.
وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه آژانس طی یک سال ونیم گذشته بر عملکرد ایران نسبت به تعهداتش صحه گذاشته است گفت: آژانس باید اعلام کند در تاسیسات یک کشور هیچ تخلفی نبوده است این حداکثر اجازه پادمان به آژانس است و آژانس در همه گزارش‌ها از سال 2004 که آمدند از چیزی که از پاکستان آمده بود و منشاء آلودگی داشت و ربطی به ایران نداشت براساس آن به ناحق ما را به شورای امنیت بردند اما بعدها ثابت شد که به این کار پادمان می‌گویند.
وی افزود: بر اساس پادمان آژانس نمی‌تواند بگوید اقدامات اعلام شده وجود ندارد یعنی قانونا نمی‌تواند بگوید بلکه زمانی می‌تواند بگوید که پروتکل اجرا می‌شود چرا که پروتکل الحاقی به آژانس این امکان را می‌دهد که پس از چند سال اعلام کند فعالیت‌های هسته‌ای یک کشور صلح آمیز است و انحرافی ندارد.
وزیر امور خارجه ادامه داد: البته ما در این زمینه سوء استفاده آژانس را دیده‌ایم و با همین بهانه مسئله هسته‌ای را به شورای امنیت بردند و من در آن دوره که سفیر ایران در سازمان ملل بودم خطاب به کشورهای حاضر توضیح دادم اما گوش شنوایی نبود بنابراین از آژانس می‌خواهیم به عنوان سازمان مستقل عمل کندو تحت تاثیر تبلیغات قرار نگیرد.
وی تاکید کرد: ما آماده همکاری خوب و فعال با آژانس هستیم اما باید حواسش جمع باشد که از این سازمان سوء استفاده نشود آژانس بایداعتماد ایران و مقامات کشورمان را جلب کند که بر همین اساس مذاکرات بسیار مفصلی با آژانس داشته‌ایم و خواهیم داشت.
وزیر امور خارجه درادامه سخنانش در برنامه نگاه یک شنبه شب در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا مسئولان آمریکایی پس از تفاهم سوئیس اتهامات واهی خود را در بحث حقوق بشر اعلام می‌کنند؟ افزود: ما داریم راجع به مسائل هسته‌ای مذاکره می‌کنیم و قرار نبود درباره روابط دو جانبه مذاکره کنیم.
آقای ظریف با اشاره به اینکه امروز در دنیا همه میدانند که چه کسی در منطقه ما از تروریسم و افراط حمایت می‌کند افزود: همه می‌دانند که اسرائیل به جبهه النصره، امکانات می‌دهد و مجروحانش را در بیمارستانهای اسرائیل مداوا می‌کند.
ظریف گفت: امروز چیز قابل تردیدی نیست و همه می‌دانند که ایران از حکومت قانونی سوریه و عراق که در مقابل تروریست‌ها ایستاده‌اند حمایت می‌کند وهمه می‌دانند که ایران از نیروهایی حمایت می‌کند که در مقابل تروریسم دولتی اسرائیل مقاومت می‌کنند و اینها سیاست‌های ماست.
وی با اشاره به اینکه ما در این سیاست‌ها با آمریکا اختلاف داریم و این اختلافات باقی خواهد ماند افزود: البته آمریکاییها اگر با دیدگاه واقع بینانه‌تری به منطقه نگاه کنند می‌بینند که ایران است که در این منطقه ثبات ایجاد می‌کندو با ناهنجاریها می‌جنگد، تنها کشوری که درمنطقه همه دولت‌هایش بر اساس انتخابات روی کار آمده‌اند ایران است و در 35 سال گذشته یکبار کودتای نظامی در ایران نشده و انتخابات یک بار به تعوق نیافتاده است.
وزیر امور خارجه گفت: دلیل این که خیلی‌ها نمی‌خواهند این موضوعات را ببینند به خاطر فضاسازیهای داخلی آمریکا به خاطر گروههای فشار و به خاطر این است که سیاست در برخی از این کشورها در واقع گروگان منابع مالی، اقتصادی و رسانه‌ای صهیونیست هاست.
ظریف با اشاره به اینکه حتی خیلی‌ها در آمریکا این واقعیت تاسف بار را باور دارند به وضعی که برای دو دانشمند معروف آمریکایی بنام والت و مر شایمر بوجود آوردند اشاره کردو گفت: حرف این دو دانشمند برجسته هاروارد این بود که سیاست آمریکا بیش از آنکه منافع آمریکا را حمایت می‌کند منافع رژیم صهیونیستی را تامین می‌کند.
وی گفت: این برای آمریکا افتخار نیست که با کشورهایی هم پیاله باشد که از داعش و القاعده حمایت می‌کند. ظریف افزود: آنها باید به خودشان بیایند و ببینند واقعا این حرفهای سیاسی که می‌زنند چه معنایی دارد؟
وزیر خارجه با اشاره به اینکه ایران به دنبال ایجاد روابط معقول با همه دنیا و بدنبال روابط بسیار نزدیک با همه همسایگانش است گفت: خلیج فارس حوزه امنیت ملی ماست و امنیت همسایگان ما در خلیج فارس، امنیت ما محسوب می‌شود.
وی گفت: ما برای همه کشورهای خلیج فارس، امنیت، اقتدار، آرامش و پیشرفت می‌خواهیم و اینها سیاست‌های ما بوده و خواهد بود.
وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دور بعدی مذاکرات چه زمانی آغاز می‌شود گفت: ما دیگر دور بعدی نداریم و از همین اکنون آغاز می‌شود؛فقط قرار بود به افرادی که یک هفته نخوابیدند فرصت استراحت بدهیم و از هفته آینده کار را شروع می‌کنیم.
ظریف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی را اختصاص می‌دهید که در این برنامه در مورد مسائل سیاست خارجی سخن بگویید افزود: اتفاقا این موضوع دغدغه اصلی من و همکاران من است.
وی اوضاع کنونی منطقه را بسیار خطرناک توصیف کرد و گفت: ما اکنون نیاز داریم که همه در این منطقه با هم تلاش مشترک داشته باشیم چرا که منطقه ما به درگیری، تفرقه، فرقه گرایی و طایفه گرایی نیاز ندارد و این گونه کارها آتشی است که دامن گیر آنهایی می‌شود که امروز این آتش را شعله ور می‌کنند.
ظریف بر همکاری هر چه نزدیکتر با همسایگان تاکیدکرد و گفت: هیچگاه بحث هسته‌ای ما را از اولویت سیاست خارجی مان که منطقه است غافل نکرده و آماده‌ایم با جدیت این کار را دنبال کنیم.

  نظر شما:
نام:
پست الکترونيک:
وب سايت / وب لاگ
نظر: